20 TL ve üzeri siparişlerinizde Kargo Ücretsiz!

İade, Değişim ve İptal

Ürün İade Prosedürü Nasıl İşler?
Hesabım Sayfasında ki Siparişlerim bölümüne girerek iade talebinde bulunabilirsiniz. İade Talep Formu'nu doğru ve eksiksiz doldurarak, teslim aldığınız ürünü faturası ve kutusuyla birlikte (varsa eksiksiz bütün aksesuarlarıyla) Sürat Kargo ile ücretsiz şekilde iade yapabilirsiniz. İade sürecinde ki sorularınız için iletisim@miyosa.com adresine mail atabilirsiniz veya müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.
İade ettiğiniz ürünler tarafımızca teslim alındıktan sonra, mail yoluyla bilgilendirme yapılacaktır. Bilgilendirme sonrasında 14 gün içinde iade işlemi gerçekleştirilir.

İadesi Mümkün Olan Ürünler Nelerdir?
Satın aldığınız ürünü (aksesuar kategorisindeki ürünler hariç) etiketi koparılmamış, kullanılmamış ve satılabilirlik özelliğini kaybetmemiş olması koşuluyla ürünü/ürünleri teslim alınan tarih itibariyle 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz.

İadesi Mümkün Olmayan Ürünler Nelerdir?
Aksesuar kategorisindeki ürünler kişisel kullanıma özel ürünler olduğu için iadesi yapılmamaktadır.

İade İşlemini Kaç Gün İçinde Gerçekleştirebilirim?
Ürünü/Ürünlerinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde, Sürat Kargo ile ücretsiz olarak iade edebilirsiniz.

Ürün İadesinde Kargo Ücreti Öder Miyim?
Ürün iadenizi Yurt İçi siparişlerinizde Sürat Kargo ile ücretsiz gönderebilirsiniz.

İadeyi Hangi Adrese Yapmalıyım?
Siparişimlerim bölümündeki İade Talep Formu'nu doğru ve eksiksiz doldurarak, teslim aldığınız ürünü faturası ve kutusuyla birlikte (varsa eksiksiz bütün aksesuarlarıyla) Sürat Kargo ile ücretsiz şekilde iade yapabilirsiniz. İade sürecinde ki sorularınız için iletisim@miyosa.com adresine mail atabilirsiniz veya müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

İade Sürecimin Takibini Nasıl Gerçekleştireceğim?
İade sürecinde E-Mail yolu ile bilgilendirileceksiniz.

İade Ücretini Ne Kadar Sürede Geri Alabilirim?
İadeniz onaylandıktan sonra 14 gün içerisinde Kredi Kartınıza iade yapılacaktır.

Ödememi Taksit İle Yaptıysam İadesi Nasıl Yapılacaktır?
Siparişinizin ödemesini kredi kartına taksit seçeneğiyle yaptığınızda, siparişinizin ödemesi taksit adedi kadar bölünerek, her ay düzenli olarak kredi kartınıza iade edilecektir. Bu prosedür Miyosa.com tarafından değil, bankalar tarafından belirlenmiştir.

Kapıda Ödeme Yaptığımda İade Ücretini Nasıl Alacağım?
Banka bilgileriniz müşteri hizmetlerimiz tarafından eksiksiz ve doğru bir şekilde alındıktan sonra, 14 gün içerisinde iade işleminiz yapılacaktır.

Yapılan İade Ödemesini Banka Hesabınızda Gözükmüyorsa, Ne Yapmalıyım?
İade süreci ile ilgili sorun yaşıyorsanız; iletisim@miyosa.com adresine mail atarak veya müşteri hizmetlerimizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ürün Değişim Prosedürü Nasıl İşler?
Ürün değişimi yapılmamaktadır fakat değişimini istediğiniz ürünü/ürünleri  İADE PROSEDÜRÜNE'ne uygun bir şekilde ücretsiz kargo ile 14 gün içerisinde iade edebilir ve bu süreçte hiçbir kısıtlama olmaksızın yeni bir sipariş oluşturarak istediğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

Siparişimin İptalini Nasıl Gerçekleştirebilirim?
Siparişinizin iptalini gerçekleştirmek için en kısa sürede iletisim@miyosa.com adresine mail atabilirsiniz veya müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

Siparişimin İptalini Gerçekleştirdim, Kargo Ücretinin İadesini Alabilecek Miyim?
Siparişiniz henüz kargoya verilmediyse, kargo ücretiyle birlikte ödediğiniz tutarın tamamının iadesi yapılmaktadır.

İptalini Gerçekleştirdiğim Ürünlerin Siparişini Tekrardan Verebilir Miyim?
Sipariş vermek istediğiniz ürünlerimiz stoklarımızda mevcut ise hiçbir kısıtlama olmaksızın tekrardan sipariş verebilirsiniz.

Siparişimin İade ve İptalinde Kullandığım İndirim Kuponuma Ne Olur?
Miyosa.com kaynaklı oluşabilecek yanlış veya hatalı ürün gönderimlerinde vereceğiniz yeni siparişiniz için indirim kuponu tekrardan tanımlanır. Ürününüzde herhangi bir hata veya kusur bulunmuyorsa ve yasal cayma hakkınızı kullanarak iptal veya iade yapıyorsanız indirim kuponu tekrardan tanımlanmamaktadır.